Araç Kullanırken İşe Yarayacak Teknik Bilgiler

Araç kullanmak ilgi, istek, özen ve dikkat gerektirir. Bu yüzden de araç kullanırken işinize yarayacak birkaç teknik bilgiyi size vermek istedik.

Araç kullanmak ilgi, istek, özen ve dikkat gerektirir. Bu yüzden de araç kullanırken işinize yarayacak birkaç teknik bilgiyi size vermek istedik. Çünkü bu teknik bilgiler sizin sonradan zarar görmenize engel olacak altın niteliğinde bilgilerdir.

Örneğin hava şartlarında araç kullanımından bahsedelim. Burada vereceğimiz bilgileri araç kiralama yaptığınız aracınızla ya da kendi aracınızla uygulayabilirsiniz. Yağmurlu bir havada yağan yağmur az ise sileceklerinizi hızlı bir şekilde çalıştırmanız gerekmez. Yağmur durduktan sonra da anında kapatmanız faydalı olacaktır. Çünkü sürekli çalışan silecekler sizin görüş alanınızı azaltacak etkileyecektir.

Yine soğuk havalar sebebi ile araç kiralama yaptınız arabanın camlarında buğulanma görülebilir. Böyle bir durumda da arka camınızda yer alan rezistansı çalıştırabilirsiniz. Çünkü arkada tüm olan biteni görmeniz gerekir. Buğulu bir cam bunu etkileyeceği için kazalara sebebiyet verebilir. Bu sebeple rezistansı çalıştırmak oldukça önemlidir. Bu işlemleri yaptıktan sonra havalandırma sistemini çalıştırmayı unutmayınız.

Yağmurlu bir havada araç sürüyorsanız farlarınızı mutlaka yakınız. Bu sayede tüm araçlar sizleri rahatlıkla görebilecektir. Soğuk bir kış gününde araba kullanıyorsanız da köprüler, viyadükler ve ağaç gölgeleri aşırı buzlanma yapan alanlardır. Bu alanlardan geçerken dikkat etmenizde fayda vardır. Yine yağmurlu havada Çanakkale araç kiralama ile seyahat ediyorsanız unutmayın ki yağmurun ilk yağdığı an çok ama çok tehlikelidir. Yerde olan tozlar bir buz etkisi yaratabilir ve arabanız kolayca kayabilir. Lütfen bunu hiç unutmayın ve aracınızın hızını azaltın.

Araç kiralama yaptıktan sonra yola çıktıysanız trafiğe de dikkat etmeniz gerekir. Hatalı sollamalar, sağa sola durmadan geçişler sizin için tehlike yaratabilir. Örneğin iki şerit birden değiştirmeniz gerekiyorsa ilk olarak birinci şerifi değiştirmelisiniz. Ardından bu şeritte biraz ilerledikten sonra diğer şeride geçiş yapabilirsiniz.

Bunu dikkate almayıp önemsemezseniz büyük bir kaza ile sonuçlanabilir. Öndeki araç ile takip mesafenizi korumanızda da fayda var. Diğer türlü öndeki aracın ani bir freninde kazaya sebep olunabilir. Bu yüzden öndeki araba ile mesafenizi korursanız size de fren yapmak için mesafe kalacaktır. Birde yol boşken hızınızı sizde yavaşlatırsanız trafiğe de sebep olabilirsiniz. Lütfen bu teknik bilgilere dikkat edin.