Dizel Otomobil Mi Almalı Yoksa Benzinli Otomobil Mi?

Araba kullananların ya da ilk kez araba alacakların araç seçimi yaparken dikkat ettiği konulardan birisi de arabanın dizel mi yoksa benzinli mi olmasıdır.

Araba kullananların ya da ilk kez araba alacakların araç seçimi yaparken dikkat ettiği konulardan birisi de arabanın dizel mi yoksa benzinli mi olmasıdır. Peki bunun önemi ne? Araç satın alacak, araç kiralama yapacak veya aracını değiştirecek kişilerin benzinli mi yoksa dizel mi araç alımları neden önemli? Diye merak ediyorsanız sebebini açıklayalım. Sebebi şu; arabanızın benzinli ya da dizel olmasına göre yıllık araç giderinin fazla ya da az olması etkilenmektedir.

Yeni bir araba alırken ya da ikinci el alımı yapılırken arabanın alış fiyatını etkileyen en önemli faktör arabanın motor tipidir. Hiç şüphesiz. Çanakkale araç kiralama ve ülkemizde satılıyor olan arabaların fiyatlarına bakıldığında ise arabanın model ve markası, birde dizel motora sahip olan arabaların belirli bir oranda benzinli arabalara göre daha da yüksek fiyatlara satıldıklarını bilmekteyiz.

Benzinli ya da dizel bir araç almaya karar verdiniz. Peki, bu motorlara sahip arabaları almaya karar vermenin hemen öncesinde satın alacağınız ya da Çanakkale araba kiralama yapacağınız arabayı yılda kaç km kadar kullanmanız ya da kullanacağınızı hesaplayarak bir planlama yapmanız yerinde olacaktır. Çanakkale oto kiralama dan arabayı satın alırken hangi amaçla kullanacağınızı, yılda kaç km yol gidileceğini, arabanın satın alma tutarı da benzinli veya dizel motora sahip araç seçiminde oldukça öneme sahip olan etkenlerdir.

Peki asıl sorumuza gelelim, dizel araç mı almalıyız yoksa benzinli bir araç mı? Bunu tercih ederken de masrafları göz önünde bulundurmalısınız. Eğer bir yıl içerisinde çok uzun süre uzun km lerce yol yapacaksanız ve yakıt tasarrufu da yapmanız açısından dizel motora sahip araç almanız çok mantıklı bir hareket olacaktır. Çanakkale kiralık araba dan da benzinli ya da dizel motora sahip araç kiralama yapabilirsiniz.

Yılda 15 bin km üzerinde araç kullanımı yapacaksanız dizel motor araba tercih edebilirsiniz. Çünkü bu tasarruf açısından çok doğru olacaktır. Eğer ki yılda 15 bin km den daha az bir yol yapacaksanız da benzinli bir arabayı tercih etmeniz daha doğru olabilir. Çünkü benzinli araç daha az masraflıdır. Rent a car Çanakkale size yılda kaç km yol yapacağınız konusunda destek olacaktır.

Ülke genelimize baktığımızda Çanakkale havalimanı araç kiralama tespitine göre Türkiye’de benzinli arabaların satın alım maliyeti oldukça düşüktür. Bunun yanında benzinli arabaların bakımları ve bakım maliyeti dizel arabalara göre çok daha azdır. Bu sebeple daha çok tercih edilme sebebidir.