Motor Yağ Eksilmesinin Nedenleri Nelerdir?

Bu yazımızda sizler için motor yağ eksilmesinin nedenlerine değineceğiz. Eğer aracınızda motor yağ eksilmesi sorusu varsa ciddi bir motor arızası yaşıyor olabilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için motor yağ eksilmesinin nedenlerine değineceğiz. Eğer aracınızda motor yağ eksilmesi sorusu varsa ciddi bir motor arızası yaşıyor olabilirsiniz. Bu sebeple de aracınızın motor yağının kontrolü belirli zaman dilimlerinde dikkat ve özenle yapılmalıdır. Araç motor yağlarının eksilmesinde farklı sebepler görülebilir. Bu sebeple kontrolünüzü yaptığınız aracın yağ eksilmesi dikkatle gözlemlenmeli ve rent a car Çanakkale ile raporlanmalıdır. En çok motor yağının eksilme sebeplerini sizler için derledik.

İlk olarak arabanızın motorunun silindir kapağının conta özelliğini yitirmesi sebebi ile motorun dış bölgesine yağın sızması görülebilir. Bu yaşanan ve görülen durum en kolay olan arıza sebebidir. Böyle bir sorunla karşılaştığınızda motor silindir kapağının contasını değiştirebilirsiniz. Bu sayede yağ sızıntısını büyük ölçüde engelleyebilirsiniz.

Bu sorunun yanında motorun silindir kapağını conta özelliğini kaybedebilir. Özellik kaybetmesi kapağın yanması ile de görülebilir. Bu durumda da motor yağı bloktaki su kanallarına kaçacaktır. Dolasıyla da arıza kaçınılmaz olacaktır. Rent a car Çanakkale ile kapakta bir genleşme görürseniz motor keçesinin özelliğini yitirdiğini rahatlıkla anlayabilirsiniz. Bu durumda su kanallarına yağ kaçacaktır. Bunu da rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Motor bloğu ve silindir contasını değiştirerek bu arızadan da kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Dikkat edin motorun soğutma suyuna yağ kaçmasın. Eğer kaçarsa radyatörünüzde bir süre sonra tıkanma gösterebilir. Arabanızın motoru bu durumda yeteri kadar soğutulamaz. Kaçınılmaz son olarak da araç hararet yapabilir!

Arabanızın motorunun kapak contası özelliğini yitirirse yağ silindirlere kaçacaktır, bunu öğrendik. Peki bu durumda nasıl bir arıza yaşarız? Motor silindir kapağının conta özelliğini yitirmesi ile silindirlere yağ kaçacaktır. Silindirler bu yağı yakacağı için araç egzozundan mavi bir duman çıktığı görülür. Rent a car Çanakkale her durumda yanınızda olacaktır.

Peki supap keçeleri? Supap keçeleriniz özelliğini yitirir ve fazlasıyla aşınırsa yine silindirlerinize yağ kaçabilir. Yine bir öncekinde olduğu gibi böyle bir durumla karşılaştığınızda da silindirlere giden yağ yakılacağı için araç egzozunuzdan mavi dumanlar çıktığı görülecektir.

Turbodan silindirlere yağ kaçtığı görülürse de mil yatağı ve turbo içerisindeki contaların özelliğini yitirip yitirmediği kontrol edilmeli ve gereken yapılmalıdır.