Sonbaharda Araç Bakımı Nasıl Olmalı?

Mevsim değişikliklerinin insanlarda yarattığı etki tartışılmaz. Bu durum aynı şekilde araçlarda da yaşanmaktadır. Mevsim değişiklikleri araçlar üzerinde olumsuz etkiye sahiptir.

Mevsim değişikliklerinin insanlarda yarattığı etki tartışılmaz. Bu durum aynı şekilde araçlarda da yaşanmaktadır. Mevsim değişiklikleri araçlar üzerinde olumsuz etkiye sahiptir. Mevsimlerden mevsimlere geçiş yaparken araçlarınızda kesinlikle yapmanız ve dikkat etmeniz gereken bakımlar yer almaktadır.

Peki esas soruya gelelim. Sonbahar mevsiminde araçlarımızın bakımını yaparken nasıl yapmalıyız ve bu bakımı yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Tüm bu soruların cevapları sizler için yazımızda yer alıyor. Kavurucu sıcakların sonuna geldiğimiz sonbahar aylarında şehirlerde trafik sorunları da artmaktadır. Bu artış bariz bir şekilde meydana gelir. Yaşadığımız il neresi olursa olsun bu mevsimde yani sonbahar mevsiminde tüm okulların (anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite gibi..) açılması dolayısıyla ve herkesin memleketten, tatilden dönmesinden dolayı trafik sorunları ve yoğunlukları ortaya çıkmaktadır.

Bu yoğunlukta da tercihimiz genellikle özel araçlarımız olmaktadır. Araçlarımız oldukça sıcak yaz mevsiminden çıktığı için trafikte de sorun yaşanması olasıdır. Bu sebeple sorunların yaşanmaması için araçlarımızın bakımı yapılmalı ve bu yoğunluğa hazır hale getirilmesi sağlanmaktadır. Ayrıca özel araçlarınızın yanında araç kiralama yaparak da sorunsuz bir sonbahar dönemi geçirebilirsiniz. Peki esas sorumuzun yanıtına gelelim. Sonbaharda araç bakımında ilk yapmanız ve dikkat etmeniz gereken aracınızın frenleri olacaktır.

Aşırı sıcak mevsimlerden çıkan aracımızın bu mevsimde fren hidrolikleri fazla ısınmış olabilir. Isındığında da hidrolikler kaynama yapabilir. Hidrolikler azalırsa fren mesafesinin de düştüğü gözlemlenmiştir. Ülkemiz ve kıyı kesimlerde fazlasıyla var olan nem oranının yüksekliğiyle de yine araç frenlerinde sıkıntı olabilir. Bu yüzden bu bölgelerde yaşıyorsanız araç kiralama yaptırabilir veya fren hidroliğinizi kesinlikle kontrol ettirebilirsiniz. Sonbahar öncesi bu bakımlara dikkat etmek size oldukça fayda sağlayacaktır.

Sonbaharda araç bakımı yaptırırken ilk olarak fren hidroliğini kontrol ettireceğimizi öğrendik. Bir sonraki aşamamız ise kesinlikle fren hortumlarının gösterilmesi olacaktır. Fren hortumlarını bakım yaptırırken gösterdiğinizde aracınızın ömrü kesinlikle olduğundan daha da fazla uzayacaktır. Burası çok önemlidir. Sonbahar mevsiminde araç bakımı yaptırırken konumuz kesinlikle sadece fren bakımı değildir.

Frenlerin bakımını ve kontrolünü yaptırdıktan sonraki sürecimiz aracın hava filtresinin kontrolünü sağlamaktır. Biliyorsunuz ki yaz mevsiminde yaşanan kuru sıcaklar ve bu sayede görülen havalarda uçan toz ve toprak parçaları aracınızı olumsuz etkileyecektir. Çünkü bu parçalar seyir halinde iken arabanızın önünde bulunan hava filtresine takılacaktır. Eğer ki bu hava filtresini kontrol etmezseniz sonbahar kış mevsimlerinde yağışlarında etkisiyle bu bölüme çamur ve yağmurlarda etki edecektir. Çamur ve yağmur ile dolan hava filtresi tıkanma yapacaktır. Hava filtresi tıkanırsa bu da araç kiralama yaptığınız aracın motorunda arızalara sebep olacaktır.

Arabanızın sonbahar bakımını yaparken hava filtrenizin tıkandığını farkettiyseniz filtreyi yerinden çıkarıp, yıkayıp tekrar yerine takabilirsiniz. Fakat arabanızın hava filtresi yıpranmış olabilir. Böyle bir durumda ise filtre yeni alınarak sıfır ürünle değiştirilmelidir. Bunu siz anlayamayabilirsiniz. Araç bakım servislerine götürerek gösterebilirsiniz.

Son olarak araç bakımınızda dikkat edeceğiniz diğer nokta araç lastikleridir. Yaz aylarında sıcakta fazlasıyla ısınan asfalt zemin, araç lastiklerinizi fazlasıyla eritebilir. Bu durum lastiklerin aşınmasına bile sebep olabilir. Kış mevsiminde karın ve buzlanmanın fazlaca yaşandığı bir yerdeyseniz lastiklerinizi kontrol etmelisiniz. Lastiklerinizin dişleri önemlidir. Bu dişler yıpranabilir ve hatta incelebilir. Aracınızın yola tutunabilmesi kaliteli ve sağlam bir lastikle mümkündür. Kötü bir durumla karşılaşmamak adına gerekli testleri yaptırarak lastiklerinizi değiştirmenizi tavsiye ederiz.